„POMÁHÁME OHROŽENÝM DĚTEM STÁT SE NEOHROŽENÝMI.“
„POMÁHÁME OHROŽENÝM DĚTEM STÁT SE NEOHROŽENÝMI.“
„POMÁHÁME OHROŽENÝM DĚTEM STÁT SE NEOHROŽENÝMI.“

CHCI SE ZEPTAT

Ahoj, chceš se na něco zeptat? Tak přesně tady můžeš!
KAŽDÁ otázka je dobrá. Můžeš se zeptat zdarma, bez registrace, bez uvedení jména nebo jakéhokoli osobního údaje.
Zkrátka klikni níž a ptej se. :)

 

Tato služba je určena pouze dětem (0-17 let) a je zcela zdarma.

 

Jak to funguje:
1. Ty se zeptáš.
  2. My odpovíme.

 

 

ODPOVĚDI NA VAŠE OTÁZKY

Identifiační číslo: Zub

Otázka: Zdravím, má někdo prosím zkušenosti s trháním mrtvého zubu? Děkuji za odpověď

Odpověď: Ahoj, ano - někdo tuto zkušenost jistě má. Co přesně by Tě zajímalo? Cena, bolestivost, následná péče, možné zdravotní komplikace aj. - na to vše by Ti měl zubař odpovědět.

 

Identifiační číslo: 69

Otázka: Jaké to je sprosté číslo

Odpověď: Ahoj, tady si nejsem jistý, jestli rozumím otázce. Pokud tím myslíš, proč je číslo 69 označováno jako "sprosté číslo", tak je to proto, že je tímto číslem také označováná sexuální poloha. 

 

Identifiační číslo: Zuby

Otázka: Jakou povinnost má dětský domov zajistit dětem, kterým chybí přední zuby, náhrady? Dekuji

Odpověď: Dobrý den, dětský domov má povinnost zajistit svým dětem nezbytnou zdravotní péči – např. obstarání náhrady ve formě snímatelných částečných zubních protéz. Tato povinnost vyplývá z obecného závazku poskytovat zdravotní péči a podporu, která je nezbytná pro správný vývoj a zdraví dětí (týká se také dětí žijících v ústavní péči). Tato forma péče je specifikována zákonem o sociálně-právní ochraně dětí a dalšími předpisy, upravujícími standardy péče o děti. Je klíčové, aby se rehabilitace zubů začala co možná nejdříve, aby se zachovaly a správně korigovaly orální funkce. Vzhledem k tomu, že se jedná o děti, je důležité, aby byly protézy navrženy s ohledem na jejich kontinuální růst a vývoj čelistí, což může vyžadovat pravidelné úpravy nebo výměnu protéz. Správná péče o ústní zdraví a vhodné protetické řešení mohou významně přispět k celkové pohodě a sebevědomí dítěte. Pokud k plnění těchto povinností nedochází, je možné obrátit se na OSPOD, případně na právní poradnu. Držte se!

 

Identifiační číslo: Rozhovor

Otázka: Na základě přečteného rozhovoru s Vámi mám jako rodič pár otázek... (otázek je zde celá řada)

Odpověď: Dobrý den, koncept této služby (možnost se anonymně zeptat) je určen pouze dětem, jak u služby avizujeme. Věříme tomu, že dospělý jedinec se dokáže zeptat i bez anonynimity a potřeby skrývat svou totožnost. Běžně otázky dospělých vůbec nezveřejňujeme, ale rozhodli jsme se Váš dotaz využít jako příležitost k osvěte pro další dospělé jedince, kteří nám do této služby píší: Veškeré vaše dotazy rádi zodpovíme, ale využívejte k tomu nástroje pro Vás určené, ne službu pro děti. Můžete nás tedy kontaktovat skrze kontaktní formulář nebo skrze naše e-mailové adresy. 

 

Identifiační číslo: Nevim neznám

Otázka: Dobrý den, moje máma pracuje s dětmi, miluju její práci a vím, že je v ní dobrá. Až moc dobrá. Pravdou je, že to umí víc s nima než se mnou. Tátu nemám už deset let a pořád jsem se přes to nepřenesl. Mama je dokonalým rodičem, ale i přes to vím, že to nestačí. Cítím se sám a nedokážu si ji pustit dostatečně blízko, zvlášť protože mám strach že o ní přijdu taky. Dost jsme se stěhovali, takže nejen že jsem přišel o tátu, ale ani stálé kamarády jsem neměl. Nevím jak to mám udělat abych si teď už konečně zvládl pustit lidi blíž, abych se necítil tak sám. Co byste dělal na mém místě vy? Myslíte že to časem zmizí samo, nebo s tím mám něco dělat? Zerapii nebo tak něco? Omlouvám se, zdá se mi to jako pitomá otázka ale hádám že já sám nevím co s tím.

Odpověď: Ahoj, jelikož je tato služba určená dětem do 18 let, budu rovnou tykat. V první řadě chci napsat, že je moc dobře, že tě napadlo se zeptat a hledat si podporu. Věřím, že cítit se dlouhodobě sám je náročné. Pravdou je, že bohužel neexistuje žádný univerzální návod, jak "se naučit pustit si někoho k tělu." Píšeš myšlenku, jestli to časem zmizí samo a nebo jestli je lepší s tím něco dělat. Jestliže nyní o tomto tématu píšeš, tak to nejspíše samo od sebe nezmizelo a tak by mohlo být dobré probrat to s někým - třeba právě s mámou, nebo třeba s nějakým odborníkem. A dobrý nápad máš právě s tou terapií - ty bývají opravdu nejúčinnější, když se jedná o problém s důvěrou a emocemi. S případným výběrem terapie by ti měl poradit obvodní lékař, rodič, učitel a nebo se můžeš sám podívat na internetu. A ještě malé doporučení na závěr: nezůstávej ani na tyto pocity sám, mluv o tom a sdílej - to opravdu mnoha lidem pomáhá. Drž se! 

Identifiační číslo: 3

Otázka: Dobrý den chci se zeptat vaše pomoc dětem a rodinám... Je poskytována i v jiném městě nebo jen Praha děkuji Sahulova

Odpověď: Akce pro děti probíhají v Praze, materiální pomoc většinou v Praze (historicky jsme pár věcí v minulosti dováželi i dál, či posílali poštou). 

 

 

Identifiační číslo: 1

Otázka: Dobry den,jake podminky musim splnovat abych dostala potravinovou pomoc pro deti,vcetne UM pro miminko.. Dekuji.

Odpověď: 

PODMÍNKY PRO HMOTNOU POMOC (potraviny, drogerie, oblečení, hračky apod.)

  • rodič samoživitel v náročné životní situaci

  • v rodině se nachází alespoň jedno ohrožené dítě (naší definici ohroženého dítěte naleznete na našich webových stránkách)

  • osobní převzetí pomoci (nejčastěji v Praze)

  • následné zaslání fotografie z domova s obdrženou pomocí, na které bude zachycené dítě (může být zezadu, anonymně) - dokládáme, že věci dostaly děti

  • aktivní spolupráce s naší organizací (komunikace)

  • aktivní účast na akcích pro děti/rodiny (cca 1x měsíčně)

  • evidence v naší databázi 

Pokud máte nějaké otázky k těmto podmínkám, obraťte se na sklad@neohrozenedeti.cz

 

Identifiační číslo: 7

Otázka: Jak se stat vychovatelem. Bryzy mi 2 odrostou. Premyslim jak dal jak pomoci potrebnym.

Odpověď: Dobrý den, zasílám odkaz na požadované informace ohledně potřebného vzdělání. https://nsp.cz/jednotka-prace/vychovatel. (Tato platforma je primárně určena pro dotazy dětí, nikoli nás/vás dospělých. Věříme totiž, že dospělý jedinec si zvládne informace sám vyhledat - např. toto vyhledat nám zabralo 19 vteřin.) 

 

Identifiační číslo: 12

Otázka: Ahoj, chtela bych se zeptat, blizi se zacatek skolniho roku a s tim i nakup skolnich pomucek. Maminka uz se ted boji kolik to bude stat protoze potrebuji spoustu novych veci treba do vytvarky nebo na geometrii. Nevite kde bych mohla vzit nejake pomucky aby jich nemusela kupovat tolik? Diky za odpovď

Odpověď: Ahoj, nízkopříjmové rodiny mohou žádat o příspěvek na úhradu školních pomůcek Úřad práce. Příspěvek na školní pomůcky je jednorázovou dávkou mimořádné okamžité pomoci, která je poskytovaná z dávek hmotné nouze dle zákona o státní sociální podpoře. Pro přiznání nároku na dávku mimořádné pomoci je posuzována osoba nebo osoby, které nemají dostatečné příjmy k uhrazení nákladů souvisejících se vzděláváním dětí nebo se ocitají v nepříznivé sociální situaci. Žádost o mimořádnou pomoc mohou podat všichni občané. Posouzení a potvrzení splnění podmínek žadatele je úlohou Úřadu práce, který vydá rozhodnutí o nároku na dávku a případně specifikuje důvod zamítnutí žádosti. Pracovníci Úřadu práce nemohou žádost osobě odmítnout bez toho, aby ji posoudili. A o jaké částce se nyní bavíme? Poskytnutý příspěvek se bude vztahovat k výši nákladů za konkrétní zboží nebo činnost. Dohromady však může žadatel získat za kalendářní rok maximálně 10 násobek částky životního minima, což nyní vychází na 46.200 Kč za rok. Přeji Vám hodně síly a klidný školní rok. :)

 

Identifiační číslo: 10091991

Otázka: Dobrý den mám otázku jsem maminka v nouzi apotrebovala bych potravinou pomoc dostala jsem odkaz na tuto stránku ale nevím jak postupovat hezky den.

Odpověď: Naše služba "CHCI SE ZEPTAT" je vytvořena tak, abychom neviděli žádné identifikátory o odesílateli - e-mail, jméno, IP adresu, telefonní číslo, zkrátka nic... Což umožňuje dětem ptát se anonymně na cokoli, co je zajímá. Pokud ovšem potřebujete pomoc, tak je potřeba nás kontaktovat bez anonymity. Např. nám napsat na e-mail: sklad@neohrozenedeti.cz 

 

 

Identifiační číslo: 1412

Otázka: Když děti se cítí lépe v DD i přesto,že své rodiče miluji a rádi je navštěvují je lepší respektovat jejich přání? Myslím tím zda je na místě respektovat přání děti ,že chtějí zůstat v DD ,kde se cítí lépe.dekuji

Odpověď: Dobrý den, ano a také ne. Záleží na konkrétní situaci rodiny, dítěte a motivacích k tomuto přání. Ambivalnentost vnímám především skrze důvody umístění a situaci rodiny. ANO - mohou být situace, kdy se dítě cítí v zařízení dobře, v rodinném prostředí by to tak nemělo a tak by bylo na místě, aby v zařízení mohlo zůstat. NE - rovněž je ale potřeba říct, že DD nejsou "odkladiště/tábor/lázně", kam rodič umístí své děti, zařízení se o ně bude starat, vařit, oblékat, platit kroužky apod. a rodič si za nimi přijde, jen když bude mít chuť a náladu. Zkrátka, že se eškeré povinnosti přenesou na zařízení a rodiči zůstanou pouze práva, protože by to tak bylo jednodušší. A nelze to takto dělat ne kvůli rodičům, ale kvůli případným jiným dětem, které by se do zařízení nemohly dostat, protože by byla kapacita obsazená dětmi z rodin (které by jinak funkční byly, ale je jednodušší dítě někam umístit a neřešit tak spoustu povinností spojených s péčí a výchovou dítěte. V současné době je bohužel více dětí, které potřebují náhradní domov než volných míst. Takže ano i ne. Řešit to můžete skrze OSPOD, který by měl hájit práva dítěte (Dítěte! - ne rodiče, ne zařízení, ale dítěte.)

 

 

Identifiační číslo: Potraviny a jiné

Otázka: Dobrý večer chtěla bych se zeptat jak to funguje!? Mam 4 děti a nevystačíme.... Potřebuji nějaký doklad z Up ? Děkuji v****** (CENZURA PODPISU)

Odpověď: Dobrý den, pro spolupráci s naší organizací doklad z UP nepotřebujete. Naše služba "CHCI SE ZEPTAT" je vytvořena tak, abychom neviděli žádné identifikátory o odesílateli - e-mail, jméno, IP adresu, telefonní číslo, zkrátka nic... Což umožňuje dětem ptát se anonymně na cokoli, co je zajímá. Pokud ovšem potřebujete pomoc, tak je potřeba nás kontaktovat bez anonymity. Např. nám napsat na e-mail: sklad@neohrozenedeti.cz 

 

 

Identifiační číslo: Z

Otázka: Jaké je věkové rozmezí dětí, kterým pomáháte?

Odpověď: 0-18 let

 

 

Identifiační číslo: Brýden

Otázka: Co je podle vás vaší nejhorší vlastností?

Odpověď: Bylo by hloupé, veřejně to vykřičet do světa... Ať si na ní každý přijde sám. 

 

 

Identifiační číslo: Hezký den

Otázka: Dobrý den,dá se u vás zadat o pomoc s oblečením? I když nejsme na hmotné nouzi? Dekuji

Odpověď: Ano.

 

 

Identifiační číslo: 616

Otázka: Už tři týdny jím jen fazole v konzervě a mám z toho průjem ale strejc mi nechce k fazolím koupit rohlýk aby jsem nemněl průjem a místo toho hraje automaty co mám dělat?

Odpověď: Dobrý den, pro relevantní odpověď na Vaší otázku potřebujeme znát více informací - rodinnou situaci, věk, status (dítě/student/dospělý/senior) apod... Pokud tedy potřebujete konkrétní radu, můžete se obrátit na občanskou poradnu, krizovou linku, případně nám napsat na e-mail: reditel@neohrozenedeti.cz

 

 

Identifiační číslo: ---

Otázka: Dobrý den chci se zeptat kam se obrátit v případe ,ze jsem na AD nahlásila týrání Dítěte a když sem při výpovědi na PČR označila toho kdo je vinen jednalo se i o soc pracovníky sei zhoršilo rapidní hodnocení kterém šlo na o spodní a když jsem musela dát deti do klokan ku kvůli závažnější situaci jse s tímto hodnocením kde se nacházelo spoustu nepravdivýcH informací jako biti deti atd a je s tímto hodnocením dále v tomto z není i pracovalo tudíž deti byly svedeny do pestounske pece bez mého uvědomění o soudu o svěřenci .tak kam se obrátit o prošetření cele věci. Nikdo z institucí ani o spodní a ani PČR ktera nyní vyšetřuje kvůli tento fyktivnim hodnocením se Timto nechce zaobírat. Synovi je rok a dceři 7 let a ona Tim velmi trpí .Děkuji za odpoved

Odpověď:  Dobrý den, o svěření dětí do pěstounské péče rozhodl soud, proto musí o navrácení dětí do Vaší péče opět rozhodnout soud. Návrh na svěření nezletilého dítěte do péče matky se podává u okresního soudu příslušného podle místa trvalého bydliště dětí. Účastníkem soudního řízení bude i pracovnice orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Pracovnice OSPODu Vás vyslechne, navštíví Vaši domácnost a zhodnotí Vaše výchovné předpoklady. Protože je OSPOD účastníkem řízení a bude vypracovávat zprávu, která bude podkladem pro rozhodnutí soudu, doporučujeme Vám, abyste s pracovníky OSPODu maximálně spolupracovala. Domníváte-li se, že některé informace uvedené v hodnocení OSPODu nejsou pravdivé, měla byste se zaměřit na prokázání skutečnosti, že k negativním jevům vytýkaným v hodnocení nedochází, tudíž splňujete podmínky pro svěření dětí do Vaší péče. S pracovnicí OSPODu můžete podrobně konzultovat jednotlivé body hodnocení a poradit se, jaká opatření je nutné přijmout, aby soud považoval Vaše výchovné předpoklady za dostatečné a neměl námitky proti svěření dětí do Vaší péče. Abyste byla v soudním řízení úspěšná, bude účelné, budete-li se řídit doporučeními k nápravě, které Vám navrhne pracovnice OSPODu. Naopak není vhodné požadavky OSPODu odmítat či rozporovat, neboť stanovisko OSPODu bude důležitým podkladem při rozhodování soudu. Soud na prvním místě sleduje zájem dětí, nikoli rodičů. Ochrana dítěte je pro soud přednostnější než zájem rodičů na kontaktu s dětmi. U soudu budete muset doložit, jakým způsobem máte ošetřeny podmínky pro péči o Vaše děti. Soud se bude zajímat o Vaše materiální zajištění, tj. zda vykonáváte výdělečnou činnost, zda mají děti v bytě dostatek prostoru a vybavení, zda jsou dobře živené, oblékané, zda je v domácnosti dodržována hygiena, zda je dětem zajištěna zdravotní péče apod. Důležitá je také schopnost rodiče zajistit zdravý vývoj dětí po výchovné, vzdělávací a emocionální stránce. Rodič musí mít možnost vyhradit si dostatek času, v němž se bude dětem věnovat a podporovat je ve vzdělávacích a volnočasových aktivitách. Rodič musí dítěti vytvořit bezpečné a milující zázemí a poskytovat citovou podporu. Soud přihlédne i k vazbám dítěte k jeho sourozencům, prarodičům, popřípadě dalším příbuzným osobám. U starších dětí soud věnuje patřičnou pozornost i jejich názoru s ohledem na věk a rozumovou vyspělost. Soud si vyslechne Vaši dceru a zohlední, zda si přeje být svěřena do Vaší péče a žít s Vámi ve společné domácnosti. Vzhledem ke složitosti případu Vám doporučujeme, abyste se obrátila na advokáta se zaměřením na „rodinné právo, výchova, výživné“, který Vám navrhne další vhodný postup a zastoupí Vás v soudním řízení: https://vyhledavac.cak.cz/ (Informace z Občanské poradny Proxima Sociale o.p.s.)

 

Identifiační číslo: 2812

Otázka: Zdravim chtela bych se zeptat....nejsem samozivitelka v klasickem slova smyslu,ale v praxi to tak v podstate je...jsem vdana ale v soucasne dobe je manzel z duvodu nemoci-po autonehode se po par mesicich objevila jako nasledek rany do hlavy pri narazu epilepsie.Je tedy zdravotne nezpusobily a protoze je vse jeste takrka v zacatcich nemuze zadat o duchod nebo tak neco....prepsala jsem na nej rodicak a ted hledam vydelek...respektive uz jsem si nasla brigadu aby jsme k jedinemu prijmu RP a PnD-mame 4letou dceru 5ti mesicniho syna-meli jeste nejaky prijem a vyzili jsme....v soucasne dobe mame zalozenou sbirku na kauci bytu protoze do konce dubna se musime odstehovat,syn nema kocarek a marne shanime sportak aby jsme ho mohli vozit a ne nosit v nositku,je to jedno s druhym...nejak se na nas nalepila smula...nicmene moje otazka zni v teto situaci je mozne pozadat o pleny pro syna?diky Kata

Odpověď: Dobrý den, tato naše služba "CHCI SE ZEPTAT" je vytvořena tak, abychom neviděli žádné identifikátory o odesílateli - e-mail, jméno, IP adresu, telefonní číslo, zkrátka nic... Což umožňuje dětem ptát se anonymně na cokoli, co je zajímá. Pokud ovšem potřebujete pomoc, tak je potřeba nás kontaktovat bez anonymity. Např. nám napsat na e-mail: sklad@neohrozenedeti.cz 

 

 

Identifiační číslo: Lenka

Otázka: Dobrý den, ráda bych darovala oblečení na miminko, hodilo by se vám?

Odpověď: Dobrý den, děkuji Vám za nabídku. Prosím kontaktujte sponzori@neohrozenedeti.cz, kde Vám kolegy nejen poví, zdali věci potřebujeme, ale zároveň Vás případně zařadí do seznamu našich podporovatelů. 




Identifiační číslo: 1610

Otázka: Dobrý den, jsem maminka samozivitelka z Kralup nad Vltavou, mam syna 6 let a dceru 9 měsíců. Nejvíce nám chybí drogerie, praci prostředky. Oblečení pro meho syna velikost 128 a pro dceru 86-92 Moc by nam pomohla i potravinova pomoc. Muzete mi prosim poradit jak to u vas chodi?Predem děkuji za vasi odpověď Ps. S detmi jsme na hmotné nouzi.

Odpověď: Dobrý den, tato naše služba "CHCI SE ZEPTAT" je vytvořena tak, abychom neviděli žádné identifikátory o odesílateli - e-mail, jméno, IP adresu, telefonní číslo, zkrátka nic... Což umožňuje dětem ptát se anonymně na cokoli, co je zajímá. Pokud ovšem potřebujete pomoc, tak je potřeba nás kontaktovat neanonymně. Např. nám napsat na e-mail: sklad@neohrozenedeti.cz 

 

 

Identifiační číslo: ---

Otázka: Dobrý den chci se zeptat kam se obrátit v případe ,ze jsem na AD nahlásila týrání Dítěte a když sem při výpovědi na PČR označila toho kdo je vinen jednalo se i o soc pracovníky sei zhoršilo rapidní hodnocení kterém šlo na o spodní a když jsem musela dát deti do klokan ku kvůli závažnější situaci jse s tímto hodnocením kde se nacházelo spoustu nepravdivýcH informací jako biti deti atd a je s tímto hodnocením dále v tomto z není i pracovalo tudíž deti byly svedeny do pestounske pece bez mého uvědomění o soudu o svěřenci .tak kam se obrátit o prošetření cele věci. Nikdo z institucí ani o spodní a ani PČR ktera nyní vyšetřuje kvůli tento fyktivnim hodnocením se Timto nechce zaobírat. Synovi je rok a dceři 7 let a ona Tim velmi trpí .Děkuji za odpoved

Odpověď: Dobrý den, jelikož nenabízíme právní poradenství, předali jsme Váš dotaz občanské poradně. Níže naleznete jejich vyjádření:

"Dobrý den, rádi se klientky ujmeme, může přijít k nám na osobní konzultaci nebo se nám ozvat telefonicky či e-mailem. Bohužel na dotaz si netroufám e-mailem kvalifikovaně odpovědět, protože není zcela srozumitelně formulován a potřebuji se klientky doptat na informace, abych měla o její situaci jasnou představu. Odpovím pouze na obecné rovině - pokud si klientka chce stěžovat na pracovníka/nici OSPOD, stížnost zašle vedoucímu sociálního odboru úřadu, pod který OSPOD spadá, či přímo na oddělení stížností příslušného obecního úřadu. Pokud nebude s vyřízením stížnosti spokojena, lze se obrátit na nadřízený orgán – tedy krajský úřad, a případně dále na Ministerstvo práce a sociálních věcí s žádosti o prošetření věci. Možné je obrátit se se svou stížností také na ombudsmana (www.ochrance.cz). Na práci či chování příslušníka Policie ČR si lze stěžovat vedoucímu útvaru, kde je policista zaměstnán, a následně u Krajského ředitelství Policie ČR. Pokud má klientka pocit, že Policie ČR nepostupuje při vyšetřování správně, může podat podnět k státnímu zástupci, aby správnost postupu policistů přezkoumal. Pokud nesouhlasí s rozhodnutím soudu či shledává na postupu soudu nějaké procesní vady, může využít řádných, případně mimořádných opravných prostředků (odvolání - pokud rozhodnutí ještě není pravomocné, mimořádných opravných prostředků i poté, kdy nabylo právní moci). Naše konzultační hodiny jsou : PO 13-17, ÚT 9-12 a ST 9-13 a 14-17 hodin. Telefonovat může na linku 222 310 110. Klientka nemusí mít strach kvůli uvádění jakýchkoli osobních či jiných údajů - poradenství u nás je anonymní a zcela diskrétní. Občanská poradna Praha 1."

 

 

Identifiační číslo: 333

Otázka: Dobrý den jsem z Karlových Varů pomáháte tady také z potravinama děkuji

Odpověď: Dobrý den, potravinovou pomoc nabízíme komukoli, kdo splňuje naše podmínky (bydliště v Praze není podmínkou, osobní převzetí v Praze už ano.)

 

Identifiační číslo: P,mP

Otázka: Pomáhate i mimo Prahu děkuji za odpověď

Odpověď: Ano.

 

Identifiační číslo: 1810

Otázka: Dobrý den měla bych prosbu ocitla jsem se tedkoň dost v špatně situaci bývalý přítel sedí mám jen alimenty na starší dceru rodicak ale to jsou minimální částky. Moje matka mě využívala dělala ze mě koninu… jen brala peníze i když byly poslední .. teď bydlíme u babičky ano má důchod ale vše poplati a skoro nic na nákupy nezbyde … jsme rádi ze máme aspoň střechu nad hlavou ale potraviny jsou těžší a i starší dcera jezdí do školky a platí denně 30 korun ale teď mají zdražovat a bude platit denně 60 .. tím se ptám zda nějak dosáhnou na vaši pomoc co se týče karty nějaké a nějakých potravin. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, tato naše služba "CHCI SE ZEPTAT" je vytvořena tak, abychom neviděli žádné identifikátory o odesílateli - e-mail, jméno, IP adresu, telefonní číslo, zkrátka nic... Což umožňuje dětem ptát se anonymně na cokoli, co je zajímá. Pokud ovšem potřebujete pomoc, tak je potřeba nás kontaktovat neanonymně. Např. nám napsat na e-mail: reditel@neohrozenedeti.cz 

 

Identifiační číslo: 1

Otázka: Ahoj nepotřebujete oblečení a věci na miminka?

Odpověď: Ahoj, děkujeme za nabídku, ale v tuto chvíli (3. 12. 2022) oblečení a věci na miminka nepotřebujeme. Nicméně v sekci "PODPOŘTE NÁS" je nahoře seznam "CO AKTUÁLNĚ POTŘEBUJEME" a tento seznam pravidelně aktualizujeme. 

 

Identifikační číslo: 14

Otázka: Děti Vám vykají nebo tykají?
Odpověď: Tykají

 

Identifikační číslo: 69

Otázka: Dobrý den, jak přistupujete k dětem s citovou deprivací?
Odpověď: Nejčastěji metodou P.A.C.E., dle potřeb jednotlivého dítěte.

 

Identifikační číslo: 7

Otázka: Stalo se vám někdy že by z vás malé dítě po příchodu do klokánků mělo strach? Pokud ano jak si najít k němu cestu?
Odpověď: Téměř vždy. Děti nejsou příliš zvyklé na muže v ústavní výchově (stejně jako ve školství, apod...) a můj vzhled není zrovna na první pohled milý. Nicméně naprosto KAŽDÉ dítě vždy časem zjistí, že nejsem zlý a že "to zamračené zvíře" je na jejich straně a chrání je. Takže klíčem je...

 

Identifikační číslo: koza

Otázka: Jak často se setkáváte s vycitavymi pohledy okolí?
Odpověď: Pokud myslíte vyčítavé pohledy na děti, tak se s tím nesetkávám nikdy - mým dětem není co vyčítat.

 

Identifikační číslo: 4

Otázka: jak by jste reagoval kdyby vam dite reklo ze patri do lgbtq+? stalo se to uz nekdy?

Odpověď: Stalo, mnohokrát. Řekl bych mu/jí, že si vážím toho, že mi to říká a že ho/jí mám rád rád ať už je jakákoliv/jakýkoliv. A je to tak.

 

Identifikační číslo: vepř

Otázka: Jsi pro a nebo proti LGBTQ+ ???

Odpověď: Pro. Každý má právo na lásku, ať už je jakákoli.

 

Identifikační číslo: 88

Otázka: Co nebo kdo ti přesvědčil dělat tutu práci : pomáhat dětem a tak

Odpověď: Vy mi nemáte co říkat, co já mám a nemám se svými dětmi dělat! Uvědomte si, že Vy jste tady jen dobrovolník! Já vychovatelka!! Kolik vůbec máte vlastních dětí, že si opovažujete mluvit mi do výchovy?! Vždyť mně je pomalu třikrát tolik, co Vám, o životě nic nevíte a mě budete poučovat?!“ Vychovatelka ze ZDVOP křičí a rukou mě tlačí ze dveří. „Ještě jedna takováhle poznámka a Vaše dobrovolnictví a kontakt s mými dětmi tu skončí!“...

 

Identifikační číslo: květina

Otázka: Jste šťastný?moc Vám fandim

Odpověď: Jak kdy. Žiji, takže prožívám různé emoce - lepší i horší. Moc Děkuji. :)

 

Identifikační číslo: 69

Otázka: Zdravím, já mám třeba problém se sexuálním životem. Nějak nepotřebuju sex ale miluju orál jsem divný?

Odpověď: Dobrý den, Vámi popsané chování ("mám rád orál, ale sex nepotřebuji") není divné. Ba dokonce statisticky za to nejste sám/sama a má to takto mnoho žen a mužů. Jedná se pouze o preferenci určité sexuální praktiky. Máte rád(a) orální SEX.

 

Identifikační číslo: stůl 44

Otázka: Jsme s mojim partnerem už nějaký rok ve vztahu. Spíme spolu pravidelně docela pravidelně. Ale jak už se stává občas prostě nemám chuť nebo náladu na to. Prostě nemusím mít s*x každý den. Ale když s ním nespím on kouká na por** a takové věci. Předemnou Jsem divná že mi to prostě vadí? Jsem divná že mi přijde že se chová jako bych mu nestačila?

Odpověď: Dobrý den, je normální, že Váš partner má chuť na sex každý den. A je také normální, že Vy nemáte chuť na sex každý den. Potřeba sexuálního kontaktu jsou subjektivní a každý může mít tuto potřebu jinak. Ve vztahu je důležitá komunikace - mluvit spolu o svých pocitech a o svých potřebách. To, že má potřebu pornografie a masturbace totiž ještě nemusí znamenat, že Vy mu nestačíte. Vaše pocity ("že mi to prostě vadí") jsou relevantní a lze o nich s partnerem mluvit. Doporučuji si předem nevytvářet domněnky, protože partner to ve skutečnosti může mít úplně jinak. Hodně síly.

 

Identifikační číslo: 16

Otázka: Už pár měsíců nejsem dítě, tak snad nevadí, že sem taky napíšu. Já nevim poslední dobou jsem znuděná, nic mě nebaví, nic mi nedělá radost, je mi všechno jedno a nechci aby na mě lidé mluvili. Snadno se naštvu. Já netušim, co to se mnou je, takto jsem se nikdy necítila. Pomalu si mám vybrat budoucnost, jestli půjdu na výšku, ale já netuším co mam dělat. Na jednu stranu nikam nechci, nevim, co za obor bych měla studovat, nechci psát eseje a nechci žádný písmenka před ani za jménem. Ale všichni někam půjdou. Já netušim co mám dělat, nejradši bych byla, kdyby za mnou někdo přišel a prostě mi něco přikázal. Kdyby to bylo na mě, tak jen ležim celé dny v posteli, ignoruju lidi a čekám, až už to všechno přejde a skončí...

Odpověď: Dobrý den, nevadí, že sem píšete. Váš dotaz sem určitě patří. Je normální, že lidé často nevědí, co chtějí a je to normální v jakémkoliv věku - kor krátce po zplnoletění. Celý dosavadní život jste žila v roli dítěte, kdy za Vás ostatní rozhodovali. Je tedy nevyhnutelné, že se v tom nyní "plácáte" a potřebujete čas, než si na novou životní roli zvyknete. Můžete se zaměřit na hledání zdrojů ve Vašem okolí - kdo by Vám mohl poradit? Rodina? Přátelé? Školní/kariérní poradce? Pokud by Váš psychický stav trval příliš dlouho a nebo byste cítila, že již Vám neumožňuje prožívat ani mírné všední radosti, pak bych doporučil kontaktovat odborníka z oboru psychiky - psychologa, psychoterapeuta, krizovou linku. Na Vašem štěstí záleží.

 

Identifikační číslo: afdjlků

Otázka: Je normální že člověk nabízí peníze za sex a věci okolo ačkoliv jsou to jeho kamarádky nebo tak?

Odpověď: Dobrý den, toto asi nelze objektivně zhodnotit. Víme jen, že nedostatek peněz/lásky/fyzického kontaktu (biologická potřeba) donutí lidi dělat ledacos.

 

Identifikační číslo: Ozzák

Otázka: Je normální že vše už beru z nadhledem a vlastně nic mi nedokáže ublížit? Ani smrt ani rozchod nic?

Odpověď: Dobrý den, intenzita prožívání jakýchkoliv situací (a to i smrti a rozchodu) je subjektivní a neporovnatelná. Takže ano, je to normální. Každý se se stresujícími situacemi vyrovnává po svém.

 

Identifikační číslo: 666

Otázka: Já mám poslední dobou problém nebo mě to nepřijde jako problém ale lidem kolem mě ano.. a jde o to že mě vůbec nevadí přijímat bolest.. teď mluvím o MMA boxu atd všichni mi říkají že sem idiot atd ale prostě mě to vůbec nevadí přijímat bolest dokonce mi to kolikrát dělá i dobře

Odpověď: Dobrý den, pokud bolest prožíváte vědomě v rámci tréninku, je to v pořádku a jedná se tak o pouhý důsledek trénování kontaktních bojových sportů. Vaše adaptace na bolest ("nevadí mi přijímat bolest") je tedy jakýmsi důsledkem četnosti tréninků a práh bolesti se s četností posouvá. Ovšem i zde záleží na míře, protože pokud Vám bolest způsobuje slast, může se také jednat o nějakou formu patologického chování - masochismus, sebepoškozování, sebetrestání, apod... Pokud by se jednalo o tuto formu motivace, doporučil bych konzultaci s odborníkem (psycholog, psychoterapeut).

 

Identifikační číslo: 158

Otázka: Je normální když masturbuje a představuje si sexuální věci s lidma který zná ať už se jedná o jakoukoliv ženu? (Rodina,kamarádky atd)

Odpověď: Ano, je to normální. Ani představa, ani fantazie a ani sen nejsou realita. Navíc se Vaše sexuální fantazie v průběhu času, zkušeností a lidí ve Vašem okolí vyvíjí a mění.

 

Identifikační číslo: smrt

Otázka: Nechce se mi žít. Není to tak že bych chtěl se zabít či si nějak ubližoval.. já žiju svůj život takový jaký je.. škola práce atd ale prostě přijde mi že v mém životě není vůbec nic dobrého a představa že tohle by mělo být dalších 5 měsíců třeba je šílená.. nejradši bych se někam úplně vypařil.. mám to tak že "neublížim si nezabiju se" ale kdyby se něco stalo a měl bych umřít je mi to jedno a budu rád.. vím že to zní divně ale je to tak.

Odpověď: Věřím, že je to pro Vás náročné období. Mnoho lidí si tímto obdobím nyní prochází. Vliv na to má také počasí, brzké stmívání, roční období ("smutný podzim") a další faktory. Někdy je dobré se zamyslet, jak byste si představoval svou budoucnost, co by Vás mohlo těšit, zajímat a bavit. Někdy opravdu pomáhá, zvědomit si pozitivní věci, které nás čekají - a to mohou být maličkosti. Ještě bych připomněl, že někdy je k lepšímu stavu potřeba přijmout určité změny - a to někdy i radikální, např. změna pracoviště, školního oboru? Zkrátka myslete také na své štěstí, na své zdraví a svou spokojenost. Protože na Vás záleží. Pokud by se Vám situace zhoršovala, myšlenky začaly být nutkavější, nebo Vás dané stavy omezovaly, doporučil bych spolupráci s odborníky - psycholog, psychoterapeut, krizová linka, apod... Nemusíte na to být sám. Linka bezpečí, nonstop, zdarma: 116 111

 

Identifikační číslo: proč23

Otázka: Co Vás vedlo k této profesi a iniciativě vytvořit tuhle stránku (atd.)?

Odpověď: „Vy mi nemáte co říkat, co já mám a nemám se svými dětmi dělat! Uvědomte si, že Vy jste tady jen dobrovolník! Já vychovatelka!! Kolik vůbec máte vlastních dětí, že si opovažujete mluvit mi do výchovy?! Vždyť mně je pomalu třikrát tolik, co Vám, o životě nic nevíte a mě budete poučovat?!“ Vychovatelka ze ZDVOP křičí a rukou mě tlačí ze dveří. „Ještě jedna takováhle poznámka a Vaše dobrovolnictví a kontakt s mými dětmi tu skončí!“... a tenkrát mi došlo, že jako pouhý dobrovolník toho moc nezměním. Dal jsem výpověď ve všech svých zaměstnáních, změnil školu, obor i svou životní dráhu. Tenkrát jsem se rozhodl, že svůj čas zasvětím ochraně ohrožených dětí.

 

Identifikační číslo: neřeknu

Otázka: Dobrý den, měl bych dotaz. Od malička jsem byl vychovaný i se sourozencema v ústavech. I přes to jsem byl vždy samotář a mám rád když všechno funguje. Jsem teď více méně dospělý a mám přítelkyni. Ona je starší o kousek jak já. Nějak se nemůžu vnitřně smířit s tím že i když mi je 18. Že už bydlím sám. A moje přítelkyně stále s rodiči. O společném bydlení mimo rodiče nic nechce slyšet. Rodiče za ní vše dělají, perou, vaří, uklízí. Ona nic nedělá nepracuje. Je úžasná partnerka a vždy nám to klapalo ve vztahu ale co s tímhle? Vadí mi to protože jsem tohle neměl nebo jak to je?

Odpověď: Dobrý den, naší osobnost (mimo jiné) formují naše zkušenosti a zážitky. Vy jste si prošel ústavní výchovou, což Vás evidentně naučilo, být zcela soběstačný a nezávislý na pomoci rodičů. A je normální, že to takto máte. Rovněž je ale normální, že Vaše partnerka to takto nemá. Bydlet v 18 letech u rodičů není statisticky nic divného/nevšedního. Spíše bych se tedy zaměřil na to, v čem shledáváte problém (a to je pouze má otázka pro Vás k zamyšlení): Vadí Vám, že přítelkyně bydlí u rodičů, nebo Vám vadí, že nebydlí s Vámi? Ať už je odpověď jakákoli, klíčem k rozřešení bude vzájemná komunikace. Vyjádřete Vaše pocity i obavy a dovolte ji na ně reagovat a poskytnout její úhel pohledu. Přeji Vám hodně síly.

 

Identifikační číslo: MinecraFT

Otázka: Dobrý den, měla bych na Vás jeden dotaz. Nejsem si úplně jistá, zda to sem patří, ale byla bych Vám i přesto velmi vděčná za odpověď. Jsem studentka střední školy, nicméně ještě nejsem plnoletá. V poslední době (zhruba půl roku) mám problémy se sebepoškozováním, navíc mám diagnostikovanou panickou poruchu a OCD. Docházím k psycholožce i k psychiatrovi. Mé problémy nejspíše plynou z toho, že jsem jako dítě byla svědkem domácího násilí páchaného otcem na mé matce. V současné době žiji jen s matkou, doma je vše v naprostém pořádku, máme spolu krásný vztah. Sebepoškozování se snažím řešit, bojuji, někdy to jde hůř, někdy lépe. Máma mě podporuje. Jde ale o to, že si mých jizev všiml jeden profesor ze školy. Nechci o tom s ním mluvit, tak se vždycky na něco vymluvím, ale zdá se mi, že už mi to vůbec nevěří. Myslím, že to ví. Je v jeho kompetenci spustit nějaký poplach? Ptám se proto, neboť vím, že on samozřejmě nemůže tušit, jaká je má situace doma a určitě je od něj hezké, že se mi snaží pomoct. Mně už se ale odborné pomoci dostává a jelikož se za svůj problém celkem stydím, jsem ráda, že o něm moc lidí neví. Byla bych opravdu nerada, kdyby spustil poplach a věděla o tom celé škola. Může to třeba nahlásit na OSPOD nebo něco podobného? Bylo by rozumější mu o celé problematice říct a poprosit jej, aby o tom nikomu neříkal? Může mi učitel vůbec něco takového slíbit nebo je jeho povinností poslat to dál, pokud se mu svěřím? Ještě jednou se omlouvám, pokud sem tento dotaz nepatří a přeji pěkný den!

Odpověď: Dobrý den, ze začátku si pojďme říct, co na to říká zákon a jaký je doporučený postup ve školské metodice: "Pedagog, který se o sebepoškozování dozvěděl, konzultuje svůj postup se školním metodikem prevence, případně rovněž školním psychologem (má-li škola k dispozici). Společně vypracují jednotlivé kroky dalšího postupu v souladu s krizovým plánem školy. Informaci obdrží rovněž ředitel/ka školy, informováni jsou rovněž rodiče žáka – ideálně osobně na půdě školy. Rodičům jsou rovněž předány kontakty na odbornou pomoc. Ze schůzky je sepsán záznam. Pokud rodina žáka nespolupracuje a škola vyhodnotí situaci jako rizikovou, obrátí se na OSPOD." Z hlediska zákonu platí, že se ohlašovací povinnost netýká přímo sebepoškozování, ale doprovodných problémů – šikany, sexuálního zneužívání, zanedbávání péče, týrání dítěte (syndrom CAN), atd.. V případě přímého rizika vážného zranění nebo smrti následkem sebepoškození je namístě okamžitá, i nedobrovolná hospitalizace na psychiatrii – při odmítání hospitalizace bývá nutná asistence Policie ČR. To znamená, že záleží na nastavení Vaší školy a jejich interních postupech. Zákon nenařizuje danou věci hlásit na OSPOD, nebo PČR, ale může k tomu dojít z interního rozhodnutí. Což Vy neovlivníte. Co ale ovlivnit můžete je Váš psychický stav spojený se stresem z obavy, že se to bude řešit. Zvážil bych možnost, zdali nepromluvit s učitelem a zeptat se přímo jeho - evidentně má o Vás obavy, když to chce řešit. Také mu nemusíte říkat vše, úplně třeba postačí, když řeknete, že máte problém, který ale řešíte se svým terapeutem, nebo psychologem a že nechcete zacházet do detailů. "Přiznání" nezmění jeho postup, ale zbaví Vás obavy "kdy to praskne". Nic z toho Vám nezaručí, že se tím dané téma uzavře. Chci Vás ale podpořit v tom, že i kdyby se to dále řešilo, nebylo by to z nudy zaměstnanců školy, ale z obavy o Vaše zdraví. Ze zájmu o Vás. A byť by se to řešilo, tak stále v touze Vám pomoci - nejen psychicky, ale také prakticky a citově. Nejste na to sama. Hodně síly, ať už se rozhodnete postupovat jakkoli! ♡

 

Identifikační číslo: 33

Otázka: Pracuji v supermarketu. Chodí k nám nakupovat pár s velice zanedbanými dětmi. Dokonce se nebojí ani své děti před námi bezdůvodně udeřit a tak. Je něco, co mohu pro ty děti udělat? Mohu to někam nahlásit? I když neznám jejich jména a nevím kde bydlí? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pro validní odpověď jsme Váš anonymní dotaz konzultovali s příslušníkem PČR. Navzdory skutečnosti, že neznáte žádné údaje o těchto lidech, můžete je nahlásit na PČR, kdy oni dorazí na místo a osoby ztotožní. Při hlášení bych mluvil o tom, že děti jsou na první pohled zanedbané, že tam chodí často a proto jste si toho všiml/a, často je i bijí, jsou špinavé, atd. Policie na místo dorazí, rodiče ztotožní a následně nahlásí na Ospod. Děkujeme za Vaší obezřetnost a starost o bezpečí dětí.

 

Identifikační číslo: LOL

Otázka: Jsou vaše vlastní děti tací jako jste vy? Jestli jdou ve vašich stopách? Jestli tedy jsou starší. Jaké jsou jejich zájmy a tak?

Odpověď: Jsou báječné. Víc o mých dětech neprozradím.

 

Identifikační číslo: nwm

Otázka: cože sem máme psát?

Odpověď: Cokoli chcete anonymně říct/řešit.

 

Identifikační číslo: 10

Otázka: Nechci v budoucnosti kvůli minulosti děti. Je to v pohodě? Není na to terapie? A jak o tom mluvit s partnerkou?

Odpověď: Terapie Vám může pomoci zpracovat Vaší minulost a možnosti komunikace s partnerkou. Chtít vlastní děti je normální. A nechtít vlastní děti je také normální. Obojí je volba, na kterou máte právo.

 

Identifikační číslo: roblox3333

Otázka: Vím že je to sice mimo téma, ale je v pohodě, když mám sny o znásilnění? Pro mě je to totiž velká slabina a jak jsem měla tohle téma, tak se mi začali zobrazovat videa a historky jak někdo někoho znásilnil.. a já na to mám velkou slabinu, a strašně se toho bojím :(

Odpověď: Sny nejsou realita, ale mohou být vyjádřením Vaší obavy. Pokud Vás to výrazně omezuje, trápí, nebo vrtá hlavou, můžete si o tom popovídat třeba s terapeutem. (Chodit na terapie je běžné, jako chodit třeba k zubaři - pomáhá to.) A patří to sem.

 

Identifikační číslo: honzik

Otázka: Je v pohodě to, že i když mi rodiče dost ubližovali a i se sourozenci jsme skončili v dd. Tak mi rodiče chybí? Je to už dlouho co jsem v ústavu ale chybí mi. Ne ty 2 osoby ale prostě rodina.

Odpověď: To co cítíš, je normální. Být s někým, kdo nás chrání a miluje je přirozená lidská potřeba a pokrevní pouto by mohlo být jistotou. Bohužel mnohdy nebývá. Ale naštěstí tuto potřebu nemusí sytit jen biologická rodina - rodinu nedělá jen krev. ❤️

 

Identifikační číslo: cococala

Otázka: Je v pořádku když mi máma omlatila hlavu o skříň, hodila knížku na hlavu a nebo zlomila vařečku a bodala mě s ní do zad? Už bydlím jinde

Odpověď: To rozhodně v pořádku není.

 

Identifikační číslo: vokoun

Otázka: Jaký je postup když z ústavu odchází mladí dospelí? Co je čeká?

Odpověď: Pro odpověď na Vaši otázku potřebuji znát více informací, na obecnou otázku byste dostal/a obecnou odpověď - co je čeká? Život. V kolika letech odchází, dobrovolně/nedobrovolně, ze kterého zařízení (DD, DDŠ, VÚ, DÚ, apod..), proč tam byli umístěni, ...?

 

Identifikační číslo: 33665

Otázka: Dobrý den. Prozradil jste že máte vlastní děti/dítě. Sledují Váš Instagram? Co na to říkají?

Odpověď: Ano, sleduje/sledují. A jejich názor? Jak kdy. S něčím se mnou souhlasí, v něčem se třeba neshodneme, ale navzájem se respektujeme a podporujeme.

 

Identifikační číslo: kunnnnda

Otázka: Máš mě rád?

Odpověď: To záleží na tom, kdo jsi... A to je nevím.

 

Identifikační číslo: smutek

Otázka: Chybí vám děti kteří už odešli ze zařízení v kterých pracujete a ste s nimi v kontaktu?

Odpověď: Ano.

 

Identifikační číslo: tiktaktok

Otázka: Jak řešíte vulgární výrazy u dětí?

Odpověď: To záleží nejen na jednotlivých vychovatelích, ale především na jednotlivých situacích. Jsou situace, kdy by dítě mluvit sprostě zkrátka nemělo a jsou situace, kdy je v pořádku, že dítě je sprosté - např. pokud mluví o svých traumatech, tak opravdu neřešíme, zdali nešlo použít slušnější slovník.

 

Identifikační číslo: 123

Otázka: Co říkáte na to, ze by dětské domovy spadly pod sociální služby a ne pod školství?

Odpověď: Přineslo by to mnoho byrokratických usnadnění, ale také mnoho komplikací.

 

Identifikační číslo: Jana

Otázka: V jakem zarizeni pracujete? DD, DDS, VU, Diagnosticky ustav?

Odpověď: DD a ZDVOP.

 

Identifikační číslo: ICE-TEA

Otázka: Co dělat, když se Vám dítě svěří, ze v domově už nechce být? A vy víte, že se chystá na útěk.

Odpověď: Začal bych mapováním, co ho k této myšlence vede - touha být jinde (např. u rodičů, či přítele), touha nebýt v zařízení (nelíbí se mu tam), dobrodružství (zážitek), vztek, smutek, apod... Je dobré mít na paměti tyto dvě skutečnosti: 1) V dětském domově a ani ve ZDVOP (to jsou místa mého působení) dítě NENÍ za trest. Není to vězení a není to zařízení, kde by dítě někdo proti jeho vůli zamkl v pokoji, nebo připoutal k topení. Takže pokud se dítě rozhodne, že chce utéct, tak s největší pravděpodobností zkrátka uteče. A Vy a ani nikdo jiný mu v tom nezabrání. 2) Pokud dítě uteče, bude po něm vyhlášené celostátní pátrání (umístění dítěte je soudní rozhodnutí) a Vy máte zákonnou povinnost PČR předat informace vedoucí k nalezení dítěte. Toť z hlediska zákona. S dítětem bych tedy řešil, co ho k útěku motivuje a pracoval bych na tom, zdali se ta situace nedá řešit jinak. Nespokojenost v zařízení - v čem a jak to řešit. Touha být u přítele - možná půjdou návštěvy či propustky. Apod... Protože utíkající dítě nemá snadný život a dříve či později ho pravděpodobně někdo najde (nebo se samo vrátí) a pak musí čelit následkům. Rovněž záleží na tom, jakou roli v jeho životě Vy máte - jinak budete reagovat v roli vychovatele a jinak v roli rodiče/kamaráda/partnera. Hodně síly!

 

Identifikační číslo: Srdíčko15

Otázka: Doporučil byste nějakou odbornou literaturu, zabývající se problematikou výchovných ústavů?

Odpověď: Ne. A nejde o to, že bych nechtěl být sdílný, ale jednak jich moc není a druhák: u knih záleží na preferencích, pracovním zaměření, věku i vzdělání (odbornosti) daného čtenáře. V knihkupectví Vám poradí více konkrétně na základě konkrétních požadavků.

 

Identifikační číslo: 50

Otázka: Na koho se obrátit (kromě ředitele), když zjistíme, že se tety chovají k dětem špatně? Když dítě neposlechne na slovo, ihned následuje řev a trest. Nebo jak tuto situaci řešit? S dětmi komunikuju, oni se mi svěřují. Tyto události se dějí, když já tam nejsem. Když konfrontuji tety, kterých se to týká, tak tvrdí, ze si to děti vymýšlejí.

Odpověď: Tety mohou mít pravdu - děti si to mohou vymýšlet (děti někdy lžou.) Ale děti také mohou mít pravdu - tety se mohou krýt navzájem (tety někdy lžou.) Jak postupovat? Tady záleží na tom, v jakém typu zařízení se nachází - ZDVOP, DD, DDŠ, výchovný ústav, diagnostický ústav? V prvním kroku bych tak jako tak doporučil hovořit nejdříve přímo s těmi "tetami", kterých se to týká. Je dobré si zmapovat situaci a znát situaci i z druhého pohledu. A pokud se ukáže, že se vychovatelka opravdu chová k dítěti špatně (a bohužel se to někdy stává) a domluva přímo s ní nezabere, až tehdy bych postupoval dál. A kam? Daná vychovatelka verbálně - daná vychovatelka písemně - sociální pracovnice daného zařízení - vedení - externí soc. pracovnice (každé dítě má vlastní sociální pracovnici na OSPODu) - takto lze krokovat hodně vysoko, třeba až na Ombudsmana pro dodržování dětských práv (deti@ochrance.cz). I tady platí, že písemná forma má větší váhu, než verbální - je totiž zpětně doložitelná a dané zařízená má povinnost na ni reagovat. Bojujte za práva dětí, zaslouží si to! Hodně síly.

 

Identifikační číslo: knihomol

Otázka: Už víte kdy přibližně bude kniha?

Odpověď: Na jaře příštího roku (2023), takže již brzy!

 

Identifikační číslo: krvácející tvor

Otázka: Co děláte, když si všimnete, že se dítě nějak sebepoškozovalo (řezání, úbytek na váze apod.) A co omamné látky, myslím teď kouření, jak to funguje, když z dítěte cítíte cigarety nebo u něj najdete krabičku cigaret? Děkuju za odpověď. N?

Odpověď: V každém zařízení, se kterým spolupracuji, jsou postupy nastavené odlišně. Ale jedno mají daná zařízení shodně: děti v užívání návykových látek a poškozování zdraví nepodporují.

 

Identifikační číslo: 3333

Otázka: Jaký je Váš nejhorší a nejlepší zážitek v této práci?

Odpověď: Osud a příběh každého dítěte je jedinečný a pro dítě nejsilnější/nejhorší/nejlepší. Nedokáži tedy vybrat jeden, protože by to vypadalo, že příběhy ostatcích mi přijdou méně závažné - a tak to opravdu není. Ale v knize naleznete několik příběhů z mé praxe a sama/sám si je můžete zhodnotit.

 

Identifikační číslo: ukulele

Otázka: Plánujete mít svoje vlastní děti? Budete je vychovávat stejně?

Odpověď: Mám.

 

Identifikační číslo: hagywagy

Otázka: Kdy Vám došlo, že přesně tohle je ta práce, které se chcete věnovat?

Odpověď: Před cca 10 lety, kdy jsem se ještě živil jako herec a moderátor. Pořádali jsme divadelní festival pro děti a tam mě oslovila jedna malá copatá holčička ze ZDVOP a požádala mě o návštěvu u nich. Slíbil jsem. Navštívil jsem. A rozhodl se změnit svou životní dráhu.

 

Identifikační číslo: fujky

Otázka: Setkal jste se s sexuálně zneužívaným dítětem? Případně kolik takových jste potkal?

Odpověď: Ano, bohužel mnohokrát.

 

Identifikační číslo: nwmnwm

Otázka: Jak často se setkáváte s vycitavymi pohledy okolí?

Odpověď: Pokud myslíte vyčítavé pohledy na děti, tak se s tím nesetkávám nikdy - mým dětem není co vyčítat.

 

Identifikační číslo: 123987

Otázka: Stalo se vám někdy že by z vás malé dítě po příchodu do klokánků mělo strach? Pokud ano jak si najít k němu cestu?

Odpověď: Téměř vždy. Děti nejsou příliš zvyklé na muže v ústavní výchově (stejně jako ve školství, apod...) a můj vzhled není zrovna na první pohled milý. Nicméně naprosto KAŽDÉ dítě vždy časem zjistí, že nejsem zlý a že "to zamračené zvíře" je na jejich straně a chrání je. Takže klíčem je čas, emoční stabilita a klid.

 

Identifikační číslo: Malí pán

Otázka: Dobrý den, jak přistupujete k dětem s citovou deprivací?

Odpověď: Nejčastěji metodou P.A.C.E., dle potřeb jednotlivého dítěte.

 

Identifikační číslo: omnibus

Otázka: Psal jste v tehdejší odpovědi na otázky, že máte vlastní děti. Chystáte se je někdy představit veřejně?

Odpověď: Zatím to v plánu nemám. Chráním jejich soukromí.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.